Kaj počnemo na vrtu decembra?

Kaj počnemo na vrtu decembra?

December običajno prinaša nizke temperature z možnostjo zmrzali in občasnega snega. Čeprav se je rastna sezona upočasnila, je še vedno veliko dela za vzdrževanje in pripravo tvojega vrta in rastlinjaka na zimo in prihajajočo pomlad.

Če imaš rastlinjak, imaš najbrž še nekaj zelenjave, ki jo pridno pobiraš. Medtem ko drugi že hodijo v trgovino ali na tržnico po svežo zelenjavo. Čestitke 😊 V obeh primerih. Kajti pomembno je, da si narediš tako, da ti bo dobro.

Kaj pobiramo iz vrta: motovilec, špinačo, zelje, ohrovt (listnati in glavnati). In čeprav je mikrozelenje nekaj, kar lahko pridelujemo skozi vse leto, pride nekako najbolj čez zimo do izraza, ko poskrbi za pravo oazo na naših okenskih policah.

Mikrozelenje

Pridelamo pa lahko mikrozelenje ajde, vrtne kreše, sončnic, pšenice, rukole in še in še. Prednost mikrozelenja je predvsem ta, da zelo hitro kali, tako da tudi neučakani med nami hitro pridejo na svoj račun. Poleg tega pa vsebujejo ogromno hranil, ki jih predvsem pozimi (čas preizkušenj imunskega sistema) rabimo v izobilju.

Sadovnjak

Ko pogledamo skozi okno pa vidimo svoja drevesa. Tudi nanje ne smemo pozabiti pozimi. Predvsem mlada drevesa zaščitimo pred zmrzaljo in preprečimo razpoke tako, da ovijemo debla. Preveriti pa je treba tudi, ali so na drevesih ostale „sadne mumije“ (posušeno sadje), saj se v njih lahko prenašajo bolezni.

Poskrbi za tla

Če tla niso zamrznjena (kar v zadnjih letih v decembru niso), je to odličen čas za mulčenje cvetličnih gredic in zelenjavnih vrtičkov. Tudi v rastlinjakih je sedaj pravi čas, da se pripravijo tla za naslednjo sezono. V rastlinjakih bomo namreč že prej lahko pričeli s sezono.

Nega rastlin v zaprtih prostorih

Zima je čas, ko so sobne rastline v središču pozornosti, vendar to ne pomeni, da moramo z nego pretiravati. Še vedno jih zalivaj kot običajno, tudi gnoji po potrebi. Pred božičem pričnemo nabavljati večinoma božične zvezde, božične kaktuse. Vendar, če zanje ne poskrbimo na ustrezen način, se hitro lahko zgodi, da ostanemo brez božičnih rož. Te namreč ne marajo toplega, zato poskrbite, da jih imate v svetlem, vendar kar hladnem prostoru.

Sajenje

Decembra, v obdobjih brez zmrzali, še vedno lahko posadiš drevesa, grmovnice in odporne trajnice. Med zimo se bodo ukoreninile, kar pomeni, da bodo bolj odporne in bodo lepše uspevale in se zoperstavljale sušnim obdobjem poleti.

Poskrbimo za živali na vrtu

Za male sesalce, žuželke in dvoživke puščajte kupe listja, vejic in lesa. Razmisli o postavitvi krmilnic in kopališč za ptice, da jim zagotoviš hrano in vodo, saj so naravni viri lahko omejeni. Za ptice lahko pripravimo tudi potičke, ki jih obesimo na veje dreves.

Kako jih pripravimo?

Lahko uporabiš kar pekač za muffine. Jaz sem jih obložila z modelčki, lahko pa tudi brez njih. Raztopiš kokosovo maslo, pripraviš različna semena in jih nasuješ v modelčke. Zaliješ s kokosovim maslom in ne pozabi v sredino dati kako vrvico. Pekač daš ven na hladno. Kokosovo maslo postane trdo, vrvica je v sredini pomrznila in potičke lahko obesiš na drevo. :) Naj jim tekne. 

         

S temi opravili boš poskrbel, da bo tvoj vrt ali rastlinjak zdrav in pripravljen na razcvet spomladi.

Nazaj na spletni dnevnik

Napišite komentar